مقالات

مشخصات و متعلقات سیستم دانخوری بشقابی

مشخصات و متعلقات سیستم دانخوری بشقابی

مشخصات و متعلقات سیستم دانخوری بشقابی

 
 
دانخوری بشقابی اتوماتیک 
 

سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک، یکی از جدیدترین انواع دانخوری اتوماتیک که می باشد که دان را به واسطه بشقاب هایی در اشکال مختلف چون گرد، بیضی و پروانه ای برای تغذیه طیور پخش می نماید . در این مقاله به مشخصات و متعلقات سیستم دانخوری بشقابی می پردازیم .

عملکرد سیستم توزیع دان در این دانخوری بدین صورت است که دان از طریق یک لوله که داخل آن فنر اوگر قرار دارد در طول لوله منتقل می‌شود . با ازای یک فاصله مشخص در طول این لوله ها، شکاف‌هایی وجود دارد که بشقاب‌ها به آن وصل می‌شود . بنابراین دان از طریق این شکاف ها ،بشقاب ها را یکی پس از دیگری پر میکند.

امروز همه مرغداران و پرورش دهندگان طیور از مزایای استفاده از دانخوری بشقابی اتوماتیک کاملاً آگاهنده با این حال در اینجا به بخش از این موارد اشاره خواهیم کرد .

توزیع سریع و یکنواخت دان یکی از مهمترین محاسن و امتیازات این سیستم می باشد. دانخوریهای بشقابی گروه تولیدی یعقوبی (شرکت طیوران تجهیز ) طوری طراحی شده اند که در کمترین زمان ممکن،دان را بطور یکنواخت تا انتهای سالن میرساند و به محض رسیدن به بشقاب آخر بطور اتوماتیک توسط سنسورهای هوشمند قطع می نماید .

درصورتی که از سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک بطور صحیح استفاده شود استهلاک سیستم به شدت کم می باشد . این مساله مهمی در استفاده همشیگی از این سیستم  و کاهش هزینه های مرغداری می باشد.

مزایای استفاده از سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک :

۱-توزیع یکنواخت دان از ابتدا تا انتهای سالن

۲- استفاده جوجه از چندروزگی تا آخرین روز پرورش

۳-عدم وورود جوجه به  داخل بشقاب از یک هفتگی

۴- مجهز به سیستم قطع کن اتوماتیک در انتهای خط

۵-عدم آلودگی و پرت دان بعلت ساختار مناسب و درزبندی عالی

۶-شستشوی بسیار راحت در کمترین زمان ممکن

۷-وزن گیری بالاتر نسبت به دانخوری زنجیری و در نتیجه سود دهی بیشتر

مشخصات سیستم دانخوری بشقابی:

۱-قابلیت استفاده ۱۴ پرنده به صورت همزمان از یک بشقاب

۲-استفاده از هاپر دو تکه جهت بالا بردن خطوط

۳-استفاده از وینچ ۵/۱ تن جهت بالا بردن اسان خطوط

۴-استفاده از الکتروگیربکس ۱ اسب

۵-قابلیت تنظیم میزان دان ورودی هر بشقاب در ۴ مرحله

۶-لوله گالوانیزه استفاده شده از نوع تاجدار جهت جلوگیری از چرخش بشقاب

۷-فاصله ۸۰ سانت بین هر بشقاب

۸-مجهز به قطع کن مجزا برای  هر بشقاب جهت ورود دان به داخل بشقاب

 

مشخصات و متعلقات سیستم دانخوری بشقابی :

در ادامه به معرفی متعلقات سیستم دانخوری بشقابی و مشخصات فنی هر کدام می پردازیم:

بشقاب دانخوری 

 
 
بشقاب دانخوری بیگ داچمن هما طیور

بشقاب دانخوری طرح بیگ داچمن شرکت هما طیور دقیقا از بشقاب شرکت بیگداچمن آلمان کپی برداری شده است و با کیفیت بالایی که دارد تمامی نیازهای یک مرغدار برای پرورش مرغ با سیستم دانخوری بشقابی را برآورده می سازد.

این محصول را از چند جهت مورد بررسی قرار میدهیم :

 کیفیت ساخت :

در ساخت این بشقابها از مواد با کیفیت PP کد R40  با خلوص صد در صد استفاده شده است که گارانتی معتبر ۳ ساله را برای این محصول به ارمغان دارد که در هیچ نمونه دیگری وجود ندارد .

طراحی کفی بشقاب :

کفی این بشقاب ها از نوع موج دار می باشد و فرم بشقاب به گونه ای است که باعث دسترسی آسان پرنده به دان می شود . مخصوصا در زمان های آخر تغذیه که ذرات دان موجود در بشقاب بصورت ریزدانه می باشد ، باعث تجمیع دان در عمق شیارهای کفی میشود که پرنده می تواند لقمه بزرگتری بردارد.

طراحی توری یا گریل بشقاب :

این بشقاب ها دارای گریل بوده و ۱۴ مرغ بطور همزمان می توانند از این بشقاب ها تغذیه کنند . همچنین جوجه ها از حدود یک هفتگی قادر به استفاده از این سیستم می باشند .

طراحی سیلندر بشقاب :

سیلندر این نوع بشقاب به دلیل مجهز بودن به کشوی قطع کن دان ، قابلیت قطع دان دهی را دارد . این آیتم کمک میکند تا در زمانی که جوجه ها در قسمت انتهایی سالن پرورش داده میشوند ، دان مصرفی بدون ورود به بشقابهای ابتدایی سالن از سر سالن (از داخل هاپر دانخوری) وارد بشقابهای منطقه پرورش شود

تنظیم میزان دان ورودی :

بر روی سیلندر این بشقاب ۴ شیار با ارتفاع متفاوت تعبیه شده است که با قرارگرفتن زایده توری در داخل هر یک از شیار ها ، فاصله متفاوتی بین سیلندر و کفی بشقاب ایجاد می شود . تغیر در این فاصله حجم دان انتقالی ار سیلندر به بشقاب را تغیر میدهد طوری که هر چه درجه بالاتر باشد ظرفیت دان بشقاب هم بیشتر خواهد شد .

 

شستشوی بشقاب دانخوری :

کفی این بشقاب در سه نقطه به توری متصل می باشد که یکی از آنها لوله می باشد و دو نقطه دیگر چفت قفل شونده هستند . به منظور سهولت در باز و بسته شدن و شستشوی این بشقاب ، به راحتی با فشار دادن دو تا چفت ، بشقابها باز و از ناحیه لوله آویز می شوند تا تمامی قسمتهای داخلی آن تمیز شود .

فاصله بشقابها از یکدیگر :

در گذشته سیستمهای دانخوری بشقابی وارداتی که در ایران موجود بودند دارای لوله های ۳ متری بودند که با تقسیم بندی مناسب ،فاصله بشقابها از یکدیگر ۷۵ سانتیمتر بود . اما اکنون تمامی لوله های موجود در بازار ایران ۴ متری هستند و متناسب با این متراژ ، فاصله بشقابها از یکدیگر به ناچار ۸۰ سانتیمتر می باشد . 

البته به دلیل تفاوت در استانداردهای پرورش در ایران با کشورهای اروپایی و یا امریکایی ، این اختلاف در تعداد بشقابها اختلالی در پرورش و ضریب تبدیل ایجاد نمی کند.

.

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


موتور گیربکس دانخوری بشقابی

 
موتور گیربکس دانخوری بشقابی
 
 
 

الکتروگیربکس دانخوری بشقابی اتوماتیک وظیفه انتقال دان از سر سالن تا ته سالن را بعهده دارد . این محصول ترکیبی از موتور الکتریکی و گیربکس مکانیکی میباشد که با یکدیگر کوبل میشوند . 

ما در شرکت طیوران تجهیز از موتورهای شرکت موتوژن تبریز استفاده میکنیم ، برندی که به کیفیت و دوام معروف می باشد . قدرت موتور این محصول یک اسب یا ۰/۷۵ کیلووات می باشد .

گیربکس های شرکت طیوران تجهیز از نوع دو دنده می باشند که با سرعت ۳۱۵ دور در دقیقه میچرخند تا با سرعتی استاندارد دان را منتقل نمایند و نیروی متناسب با تحمل فنرهای اوگر را از موتور انتقال دهند .

تناسب این انتقال نیرو باعث میشود تا در زمان گیر کردن فنرهای دانخوری ،موتور بدون شکاندن فنر بواسطه سیستمهای کنترل جریان تابلو برق متوقف شود . بنابراین بدون خسارت وارده شما میتوانید نسبت به رفع گیر خطوط اقدام نمایید

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


لوله تاجدار دانخوری بشقابی

 
لوله دانخوری بشقابی تاجدار
 
 
 

لوله دانخوری بشقابی از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت یک میلیمتر میباشد . قطر این لوله ها ۴۵ میلیمتر و در شاخه هایی بطول ۴ متر تولید میشوند که با تقسیم بندی استاندارد روی این لوله ها به فاصله ۸۰ سانتیمتر از یکدیگر برای نصب بشقاب سوراخهایی به شکل مستطیل پانچ میشود تا نهایتا ۵ عدد بشقاب بر روی هر شاخه لوله نصب گردد.

البته در گذشته برخی شرکتها لوله های به طول ۳ متر تولید میکردند که روی هر شاخه به فاصله ۷۵ سانتیمتر یک عدد بشقاب (۴ عدد بشقاب روی هر شاخه)نصب میشد.

لوله های دانخوری از لحاظ شکل ظاهری و فرایند تولید به دو مدل تاجدار و ساده تقسیم میشوند که ما در شرکت طیوران تجهیز از لوله های تاجدار استفاده می نماییم . این لوله ها به کمک دستگاه های رولفرمینگ به فرم دایره تبدیل میشوند و پس از گرد شدن کامل ، یک لبه یک سانتیمتری روی لوله ایجاد می شود تا علاوه بر افزایش استحکام،با ورود به شیار بشقاب مانع از چرخش بشقاب به دور لوله گردد .

به دلیل اهمیت بالای لوله های استفاده شده در خطوط دانخوری بشقابی ، برند مورد استفاده در شرکت طیوران تجهیز ، آل رضا می باشد که یکی از با معتبرترین ترین شرکت های تولید کننده لوله و پروفیل گالوانیز در ایران می باشد .

 

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


رابط لوله فلزی دانخوری بشقابی

 
رابط لوله فلزی دانخوری بشقابی

رابط لوله فلزی دانخوری بشقابی قطعه ای است که برای اتصال محکم و اصولی لوله های دانخوری به یکدیگر به کار می رود .

این قطعه از جنس ورق گالوانیزه یک میل در طول ۱۷سانت با چهار پیچ و مهره تولید می گردد. 

فرم بدنه این رابط ها مطابق با فرم بدنه لوله های دانخوری می باشد تا زمان محکم شدن پیچ ها اتصال اصولی و محکمی داشته باشیم.

این محصول توسط گروه تولیدی یعقوبی تولید میگردد و از لحاظ کیفی از تمام نمونه های موجود در بازار کیفیت بالاتری دارد.

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


هاپر دانخوری بشقابی

 
هاپر دانخوری بشقابی
 
 
 

یکی از مهمترین قسمتهای دانخوری ، هاپر دانخوری بشقابی هست . هاپر دانخوری بشقابی که توسط گروه تولیدی یعقوبی تولید می شود از جنس ورق گالوانیزه می باشد .

این هاپرها با ظرفیت ۸۰ کیلوگرم تولید می شوند و دارای دو قسمت هاپر و زیر هاپر می باشند که توسط گیره در دو طرف به یگدیگر وصل و مهار می شوند . ضخامت ورق هاپر ۱ میلیمتر و ورق زیر هاپر ۲ میلیمتر می باشد.

رابط لوله که در قسمت زیر هاپر تعبیه شده است طوری طراحی و نصب شده است تا در اثر عبور از دو قسمت بدنه ، دچار شکستگی و کج شدن نشود.

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


ته خط دانخوری بشقابی

 
ته خط دانخوری بشقابی
 
 
 

ته خط دانخوری بشقابی گروه تولیدی یعقوبی طوری طراحی شده است که به راحتی می توان آن را بر روی گیربکس دانخوری بشقابی نصب و تعمیر و نگهداری آن را انجام داد.

بر روی ته خط دانخوری یک سنسور پدالی مکانیکی وجود دارد تا با رسیدن دان به ته خط بطور اتوماتیک وار،موتورگیربکس خاموش شود.

مکانیکی بودن سنسور پدالی امتیاز بزرگی است که نسبت به سنسور های خازنی دارای عمر بیشتر، قیمت کمتر می باشد . میکروسوِیچ داخلی این سنسور از برند امرون ژاپن انتخاب شده است که کیفیت بسیار بالایی دارد.

یکی از معضلات اصلی ته خط دانخوری  که در بازار موجود است شکستگی لوله رابط دانخوری هست . ما برای رفع این مشکل ته خط دانخوری را طوری طراحی کردیم که هرگز این اتفاق نیفتد.

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


فنر اوگر دانخوری

 

فنر اوگر،مفتولی هست از جنس فولاد که توسط فرایند نورد به شکل مارپیچ در می آید . این قطعه که به گیربکس دانخوری متصل میشود با نیروی گیربکس شروع به چرخش میکند . در اثر این چرخش،دان را در طول سالن به حرکت در می آورد تا بشقابهای دانخوری یکی پس از دیگری شارژ شوند . مواد اولیه این محصول ایرانی و از فولاد آبکاری شده می باشد .

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


بست فنرگیر

 
بست فنرگیر دانخوری

قطعه ای است جهت مهار فنر اوگر روی شافت الکتروگیربکس . بست فنر گیر گروه تولیدی یعقوبی از ورق فلزی با ضخامت ۲.۵ میل ساخته شده و پس از فرایند تولید، آبکاری می شود تا نسبت به رطویت و زنگ زدگی مقاوم باشد.

بر روی بست فنر گیر ۲ عدد سوراخ به قطر ۸.۵ میلیمتر و به فاصله ۳۰ میلیمتر از یکدیگر تعبیه شده است که توسط دو پیچ روی شافت گیربکس نصب می شود.

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


وینچ دانخوری بشقابی

 
وینچ کتابی دانخوری بشقابی
 

وینچ دانخوری بشقابی از نوع گیربکسی با قدرت ۱.۵ تن تولید میشود . وظیفه اصلی این محصول،بالا بردن خطوط دانخوری جهت شستشوی بشقابها و یا تغییر ارتفاع خطوط بعلت تغیر سن گله میباشد.

این محصول به وینچ کتابی و یا وینچ های گیربکسی هم معروف است که هم نمونه های وارداتی در ایران موجود هست و هم چندین شرکت قادر به تولید آن میباشند که انتخاب شرکت طیوران تجهیز بهترین آنهاست .

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


سیم بکسل گالوانیزه

 

سیم بکسل های مورد استفاده گروه تولیدی یعقوبی از نوع ۷*۷ گالوانیزه فولادی می باشند . این بسکلها بدلیل گالوانیزه بودن نسبت به رطوبت دوام بالایی دارند . سیم بکسلهای گروه تولیدی یعقوبی ساخت کشور چین می باشند و کیفیت بالایی دارند.

 بکسل ۵ یکی از سایزهای پر مصرف در صنعت طیور می باشد که بیشتر بعنوان سیم اصلی در خطوط دانخوری بشقابی استفاده می شود .

سیم  ۳ هم از دیگر سیمهای پر کاربرد در صنعت طیور می باشد که بیشتر به عنوان آویز خطوط دانخوری بشقابی استفاده می شود .

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


بست سیم بکسل

 
بست سیم بکسل

بست سیم بکسل  که گاهاً به کرپی هم معروف می باشد قطعه ای است جهت مهار سیم بکسل و اتصال بین سیم بکسلها . این بستها در دو نوع چدنی و فولادی در صنعت مرغداری مصرف میشوند . بستهای فولادی نسبت به بستهای چدنی محکم تر و گرانتر هستند و کیفیت بالاتری دارند.

معمولاً جهت آویز خطوط نیپل از بستهای چدنی (بعلت سبکی خط نیپل) و در خطوط دانخوری بشقابی از بستهای فولادی استفاده می شود.

در صنعت مرغداری ،بست سیم بکسل در سایزهای ۵ و ۶ و ۸ بیشترین کاربرد را دارند . گروه تولیدی یعقوبی از بستهای با کیفیت و وارداتی از کشور چین استفاده می نماید.

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


شافت و یاتاقان دانخوری بشقابی

شافت و یاتاقان دانخوری بشقابی

شافت هاپر دانخوری بشقابی بطول ۱۳ سانت و به قطر ۲۰ میلیمتر در گروه تولیدی یعقوبی تولید میشود . دو سوراخ قلاویز شده قطر ۶ میلیمتر به فاصله آکس به آکس ۳۰ میلیمتر هم روی آن قرار دارند تا بتوان به کمک بست فنرگیر،فنر دانخوری را به شافت مهار کرد . جنس این قطعه از میلگرد ترانس پولیش شده می باشد .

یکی از قسمتهای  دانخوری بشقابی،یاتاقان UCFL204 هاپر دانخوری بشقابی هست . این یاتاقان که توسط دو پیچ به بدنه هاپر متصل میشود ساخت کشور چین میباشد و از نوع درجه یک میباشد.

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


قرقره آویز پلاستیکی

 
قرقره آویز پلاستیکی درجه یک

قرقره آویز پلاستیکی آبخوری و دانخوری یکی دیگر از اجزای سیستم دانخوری بشقابی میباشد که توسط گروه تولیدی یعقوبی تولید میشوند . مواد استفاده شده در تولید این قرقره پلاستیک از نوع PP می باشد که مقاومت بسیار خوبی در مقابل سایش و خوردگی دارد.

کاربرد اصلی این قرقره در سیستم آویز خطوط آبخوری و دانخوری برای بالا و پایین بردن خطوط میباشد . معمولا به ازای هر ۳ الی ۴ متر یک عدد قرقره نصب میشود.

طراحی و عمق مناسب گودی داخل این قرقره اجازه میدهد سیم بکسل یا نخ آویز ضخیم به راحتی در داخل قرقره به حرکت در آید .

قطر این قرقره ها ۵۲ میلیمتر میباشد . طراحی آن به گونه ایست که به هیچ عنوان نخ یا سیم بکسل از روی قرقره خارج و به بغل قرقره هدایت نشود.

قلاب آویز قرقره ها از جنس فولاد با ضخامت ۶ میلیمتر میباشد .

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


قرقره فلزی ۹۰

 
 
قرقره فلزی پرایدی

قرقره فلزی قطر ۹۰ که توسط گروه تولیدی یعقوبی تولید می شود نسبت به فشار وزن تحمل بالایی دارد . این قرقره ها به قطر ۹۰ میلیمتر و به ضخامت ۲۵ میلیمتر طراحی و ساخته شده اند . بدنه این محصول از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت ۲ میلیمتر می باشد . طراحی این قرقره به گونه ای است است که نسبت به فشار و وزن بالا تحمل زیادی دارد.

از این قرقره بعنوان قرقره سر هاپر در دانخوری بشقابی و همچنین نصب اینلت استفاده می شود.

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


بست تنظیم ارتفاع دانخوری

 
ریگلاژ تنظیم ارتفاع دانخوری بشقابی

بست تنظیم ارتفاع دانخوری قطعه ایست از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت ۱.۵ میلیمتر به ابعاد ۳*۸ سانتیمتر . این قطعه جهت تنظیم خطوط دانخوری استفاده می شود .

این محصول به دلیل نوع طراحی دارای قفل تنظیم می باشد که این امکان را به مرغدار میدهد که پس از تنظیم ارتفاع خط دانخوری ،با پیچش و قرار دادن سیم بکسل در داخل یک شیار ،برای همیشه در آن نقطه ثابت بماند .

این محصول انحصارا توسط شرکت طیوران تجهیز تولید میشود . تفاوتی که در مقایسه با نمونه های دیگر دارد این است که اجازه نمیدهد با پایین آمدن خط دانخوری و شل شدن سیم بکسل های آویز ،دچار به هم خوردن تنظیمات شود .

در صورت انتخاب این محصول میتوانید روی خرید محصول کلیک نمایید.


در این مقاله سعی کردیم مشخصات و متعلقات سیستم دانخوری بشقابی را بطور جداگانه بررسی نماییم اما در ادامه چند نمونه از پروژه های اجرایی توسط شرکت طیوران تجهیز میپردازیم :

 

پروژه ها

چند نمونه از پروژه های اجرایی سیستم دانخوری بشقابی :

 

ما در شرکت طیوران تجهیز با سالها تجربه در زمینه تولید و فروش تجهیزات مرغداری و گلخانه مفتخر هستیم تا با ارائه این فروشگاه آنلاین و همچنین عرضه محصولات خود در سایت ترب ،دسترسی بازدید کنندگان را به اطلاعات و خرید محصول آسان نماییم و در این مسیر از شما عزیزان بسیار سپاسگزاریم.


برای خرید سیستم دانخوری بشقابی شرکت طیوران تجهیز میتوانید با کلیک بر روی خرید محصول سفارش خود را ثبت نمایید تا کارشناسان فروش مجموعه با شما هماهنگ شوند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *