مقالات

سیستم های گرم کننده سالن های مرغداری

 سیستم های گرم کننده سالن های مرغداری

در این مقاله می خواهیم به بررسی مقایسه مزیت ها و معایب سیستم های گرم کننده سالن های مرغداری با سیستم گرمایش از کف بپردازیم.سیستم های حرارتی یکی از فاکتورهای بسیار مهم پرورش و نگهداری انبوه پرندگان، تأمین احتیاجات حرارتی محیط پرورش و نگهداری آنها در شرایط سنی مختلف است. 

مقایسه مزیت ها و معایب سیستم های گرم کننده سالن های مرغداری با سیستم گرمایش از کف

شرایط کلی مولدهای حرارتی در سالن های مرغداری :
یک منبع حرارتی مناسب و مطمئن باید قادر به تولید گرمای یکنواخت باشد و نیاز به مراقبت زیاد و همچنین سرویس های روزانه –هفتگی-ماهانه و سالانه نداشته باشد و بسادگی قابل راه اندازی باشد، تکنسین های خاص ملزم به تعمیرات اساسی و جزئی آن را نداشته باشند و از تکنسین های معمولی بتوان جهت سرویس و نگهداری از آنها استفاده نمود.

قیمت آنها با توجه به هزینه استهلاک، هزینه تعمیرات و هزینه های اولیه و ثانویه مناسب باشد و سالیان متمادی بتوان از این تجهیزات استفاده نمود. باید قابل انطباق با شرایط سالن بوده و فضای زیادی را اشغال نکند.

کارگران به راحتی در سالن کار نمایند و سیستم تهویه سالن مرغداری را دچار مخاطره نکند، حرارت تولید شده را به راحتی از طریق سیستم تهویه سالن هدر ندهد.

حرارت تولید شده در پرندگان اغلب از روی میزان اکسیژن مصرفی آنها محاسبه می شود. یک ارتباط مستقیم بین اکسیژنی که توسط پرنده مصرف شده با مقدار حرارتی که تولید شده وجود دارد.

احتیاجات طیور و متابولیسم پرنده ها بسیار بالا است و مقدار هوای مورد نیاز آنها در واحد وزن نسبت به سایر دام ها زیادتر است. بطور مثال طیور، پنج برابر انسان در وزن مساوی احتیاج به اکسیژن دارند.

میزان هوای مورد نیاز برای جوجه ها به ازای هر کیلوگرم وزن زنده بدن حدو ۲ فوت مکعب در دقیقه می باشد، با رشد جوجه ها میزان نیاز آنها به اکسیژن بیشتر است و تهویه اهمیت بیشتری می یابد.

انواع مولدهای حرارتی در سالن های مرغداری :
– چهار شاخ وفر
– هیتر های معمولی
– مادرهای مصنوعی
– انواع بخاری ها
– دمنده های هوای گرم
– سیستم های تابشی
– سیستم های گرمایش از کف(کف خوابFloor heating)

موارد استفاده از مولدهای حرارتی :
بر حسب نحوه پرورش و نوع کار در سالن های پرورش طیور استفاده از مولدهای مختلف و دستگاه های گرم کننده دو گونه است:
– مولدهای حرارتی ویژه پرورش روی بستر
– مولدهای حرارتی ویژه پرورش در قفس
مولدهای حرارتی ویژه پرورش روی بستر، شامل انواع فر و چهارشاخ، مادرهای مصنوعی، انواع دمنده های گرم، رادیانت هیترها، سیستم گرمایش از کف(حرارت مرکزی) می باشند.

مقایسه سیستم های حرارتی در سالن های مرغداری :

۱- سیستم فر و چهار شاخ :
این سیستم بدلیل مصرف بالای سوخت ونقص در احتراق و همچنین اشغال فضای زیادی از سالن مرغداری و خطر آتش سوزی بطور کلی مردود می باشد و همچنین فضایی در حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ مترمربع از سطح مرغداری را اشغال می نماید.

۲- سیستم دمنده هوای گرم مرکزی (هیترهای مرکزی) :
این سیستم با توجه به مصرف سرانه سوخت بالا و همچنین راندمان حرارتی پایین در مراحل مختلف تولید حرارت، مورد تأیید نمی باشد، زیرا در این سیستم فضایی به نام هیترخانه در نظر گرفته می شود که مقداری از حرارت تولید شده توسط دودکش( اگزوز) موجود در هیتر به خارج از محوطه هیترخانه و سالن مرغداری انتقال می یابد.

این سیستم بدلیل اینکه در یکی از انتهای سالن در محیطی به نام هیترخانه قرار می گیرد، مقداری از حرارت از طریق دریچه انتقال حرارت هیترخانه به لوله اصلی دمنده هوای گرم انتقال پیدا کرده و مقدار زیادی از حرارت در این قسمت یعنی فضای بین هیترخانه و سالن مرغداری از بین می رود.

بدلیل وجود کانالی برا ی انتقال هوای گرم شده در سالن مرغداری مقدار قابل توجهی از حرارت تولیدی صرف گرم کردن کانال هوای گرم در سالن می شود و بدلیل طول زیاد سالن مرغداری در حدود ۱۰۰ متر، هیتر نمی تواند به خوبی درجه حرارت یکنواختی را در سالن ایجاد نماید.

که این امر سبب می شود تا همیشه ترموستات را در انتهای سالن مرغداری قرار دهند و این عمل باعث شده تا ابتدای سالن مرغداری دارای درجه حرارت بالاتر از حد نیاز طیور باشد و اواسط سالن حرارت تقریباً مناسب و انتهای سالن هوای سردتر از احتیاج بدن پرنده را داشته باشد لذا هیتر را بطور دائم استفاده می کنند که خود سوخت یالایی را مصرف می کند .

سیستم دمنده هوای گرم در سالن مرغداری :
در سیستم گرمایش از طریق جابجایی هوای گرم حرارت بیشتر در زیر سقف متمرکز می گردد و سطوح نزدیک تر به کف و محل پرورش طیور از دمای مناسب برخوردار نخواهد شد و اتلاف حرارت از طریق سقف بسیار زیاد است.

اتلاف حرارتی به علت حرکت هوای گرم و خروج آن از جداره ها، درها، پنجره ها و هواکش ها در سیستم جابجایی بسیار زیاد است و لذا در روش پرور ش بر روی بستر بین سنین ۲-۰ هفتگی سالن مرغداری را بوسیله پرده های پلاستیکی تقسیم بندی می نمایند.

هوای گرم از طریق روزنه های موجود در اطراف پرده های پلاستیکی به قسمت های خالی از جوجه سالن مرغداری انتقال می یابد. گرمایش به روش جابجایی بستگی به حرکت هوای گرم دارد. در صنعت مرغداری گرد و غبار ایجاد شده از عمر مفید دستگاه دمنده هوای گرم در سالن مرغداری می کاهد و همچنین باعث ایجاد بسیاری از بیماری های دستگاه تنفسی طیور می گردد. از جمله آنها می توان به بیماری مزمن دستگاه تنفس اشاره نمود(CRD) .

سیستم گرمایش از کف (Floor heating) :
حرارت در سیستم گرمایش کفی بیشتر از طریق کف سالن منتقل می شود، لذا امکان جهت دادن به مسیر گرمایش وجود داشته و حرارت بیشتر در فضای کف و سایر مکان های مورد نیاز متمرکز می گردد که طبق قانون Foavier در زمانی که دمای محیط و دمای بدن پرنده یکسان است جریان حرارت از یک سو به سوی دیگر وجود ندارد.

سیستم گرمایش کفی این امکان را به مدیریت واحدهای پرورش طیور می دهد که با تقسیم بندی و کنترل منطقه ای و امکان گرمایش در مناطق انتخابی طبق نیاز پرندگان طراحی شود.

سیستم گرمایش از کف باعث چرخش هوا نمی شود، در نتیجه آلودگی مواد معلق و غبار موجود در هوا به شدت کاهش یافته، لذا اثرات مثبت در بهداشت واحدهای پرورش طیور را دارد.

حرارت تولید شده در کف سالن های مرغداری مستقیماً به بدن پرندگان و تجهیزات و ادوات سالن مرغداری منتقل می گردد بدون اینکه نیازی به گرم شدن کامل محیط پرورشی باشد، در نتیجه حرارت تولیدی محیط را سریع تر گرم می کند.

کوتاه شدن زمان گرمایش، صرفه جویی زیادی در انرژی و وقت را در برداشته و نیازی به گرم کردن سالن های مرغداری قبل از ورود جوجه نمی باشد که این زمان در حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت از نظر وقت و هزینه در سیستم گرمایش کفی صرفه جویی به عمل می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *