مقالات

اصول اولیه در طراحی گلخانه

اصول اولیه در طراحی گلخانه

وقتی صحبت از طراحی یک گلخانه می شود باید اصول اولیه در آن رعایت گردد.مقرون به صرفه ترین ساختار گلخانه ساختاری هست که بانک را خراب نکند.

با نگاهی به گلخانه ها درهمه سطوح وحجم پرورش می توان ویژگی اصلی همه آن ها را بهره وری دانست.بنابراین اصول اولیه در طراحی گلخانه چیست و چگونه می توان آن را رعایت کرد؟

چگونه می توان ساختار موجود را کارآمدتر کرد؟پس لازم هست همیشه اصول اولیه در طراحی گلخانه رعایت گردد.

بیایید این اصول اولیه را در طراحی گلخانه باهم مرور کنیم:

۱-ساده نگه داشتن گلخانه

قرار است با گلخانه خود چه کار کنید؟قرار است برای شاخه های در حال رشد ویا شاخه های چندساله باشد؟شبیه سازی یا تکثیر؟ زمستان گذرانی ؟ هیدروپونیک ؟ دانستن اینکه برای چه کاری از گلخانه استفاده می کنید به شما کمک می کند نوع سازه خود را مشخص کنید.

دانستن اینکه می خواهید با گلخانه خود چه کار کنید نقش مهمی در تعین بودجه و نوع طراحی شما دارد.گلخانه ها انواع مختلفی دارند و تفاوت زیادی بین ساختار ساده ومدرن وجود دارد.

یک گلخانه می تواند به سادگی با چند حلقه وسیستم کنترل دستی و یک لایه از پلاستیک با پوشش پلی اتیلن باشد و یا به پیچیدگی یک گلخانه بزرگ اسکلت و فریم اتوماتیک -آبیاری هوشمند- درهای کشویی اتوماتیک و سایر امکانات پیشرفته از قبیل فن و هیتر و روشنایی و.. باشد.

اما مرور سبک ها و ویژگی های مختلف طراحی می تواند چالش برانگیز باشد.بهترین توصیه می تواند ساده نگه داشتن گلخانه باشد.یک گلخانه ساده وکارآمد می تواند همان نتایجی را که به دنبالش هستید را برای شما به همراه داشته باشد.

بیشتر تولیدکنندگان گلخانه طیف وسیعی از ساختارها را برای تامین نیازهای مختلف صنعت ارائه می دهند .اینکه آیا شما به دنبال ساختار جدیدی هستید و یا به دنبال روش هایی برای کارآمدی بالاتر ساختار موجود خود هستید بسیارمهم هست و این مقاله به شما کمک زیادی خواهد کرد.

طراحی سازه گلخانه:

مواد و اجناسی که ساختار گلخانه شما را تشکیل می دهند در میزان کارایی گلخانه نقش بسزایی دارد.انتخاب پوشش مناسب گلخانه کارآسانی نیست.

انواع مختلفی از مواد وروش ها وجود دارد که می تواندموقع پوشاندن گلخانه مورد استفاده قرار بگیرند واین همان انتخاب سخت و مشکل هست.

مهم ترین عامل در انتخاب سازه وپوشش مورد نظرتوانایی آن در مقابل حفظ گرمای سالن هست.یک لایه از پلی فیلم می تواند محافظ سالن در برابر عناصر باشد اما در حفظ دمای داخلی سالن کارآمد نیست به ویژه هنگامی که اختلاف دمایی بین داخل و بیرون سالن گلخانه خیلی باشد.

یک پوشش دولایه از پلی فیلم با سیستم تورم مقاومت بیشتر در مقابل متغیرهای دما از خارج به داخل سازه ایجاد می کند.یک سیستم تورم یک لایه خلاء هوایی بین دولایه پلی اتیلن ایجاد می کند که بطور قابل توجهی حفظ دما درداخل سالن را افزایش می دهد. پوشش دوجداره حتی در مقابل تغییر دما نیز مقاومت بسیار بیشتری دارد.

گرمایش گلخانه:

هم اکنون که ساختار سالن شما آماده هست وگرما رادر خود حفظ می کند باید درمورد منبع حرارت و تولید هوای گرم در داخل گلخانه صحبت کنیم. در بیشتر روزهای سال در اکثر مناطق خورشید بخش عمده ای از گرمای لازم را برای آنچه که در حال رشد هست را تامین می کند.

در روزهای خنک تر و در زمستان ممکن است منبع گرمای دیگری علاوه بر تابش خورشید مورد نیاز باشد .گزینه های زیادی برای گرم کردن گلخانه وجود دارد که می توان به بخاری های تابشی –جت هیترها و هیترهای کابینی و…اشاره کرد.

کارآمدترین سیستم گرمایش سیستم تابشی هست .سیستم های گرمایش تابشی اجسام را گرم می کنند نه هوا را.اما مهم نیست شما چه سیستم گرمایشی دارید.انجام سرویس و تعمیرونگهداری سالانه بهترین راه برای اطمینان از عملکرد سیستم گرمایشی شما در بالاترین سطح می باشد.

جلوگیری از هدر رفتن گرما:

نوع سیستم گرمایشی شما در کارایی گلخانه اهمیت زیادی دارد اما تنها یک سیستم گرمایشی کارآمد کافی نیست قبلا در مورد نقش پوشش گلخانه وحبس گرما در داخل سالن صحبت کردیم ولی لازم است به چند نکته دیگر بپردازیم:

بهترین کاری را که می توانید انجام دهید نصب ترموستات و کنترل کننده الکترونیکی است تا در صورت لزوم سیستم گرمایشی را روشن وخاموش کند همچنین استفاده از فن های سیرکوله می تواند نقش بسیار زیادی در یکنواختی دمای سالن داشته باشد.

مورد بعدی برای کاهش اتلاف گرما این است که مطمئن شوید سالن گلخانه شما هیچ منفذی برای خروج هوای گرم ندارد این شامل بسته نگه داشتن درها ودریچه ها و دهانه های فن و ترمیم پارگی در پوشش واستفاده از عایق مناسب است.

سیستم خنک کننده:

اگر در ماه های گرم از گلخانه استفاده می کنید خنک کنندگی سالن گلخانه در بهره وری سالن بسیار اهمیت دارد.برای خنک سازی گلخانه ها گزینه های زیادی وجود دارد .

سیستم سایه جمع شونده گزینه خوبی برای کاهش میزان رسیدن نور خورشید به گیاهان است .تهویه طبیعی یکی از رایج ترین روش هاست وبا توجه به نوع طراحی گلخانه به چند طریق می توان تهویه انجام داد.

استفاده از دریچه های سقفی و دیواره های کناری کشویی و یا پنل های انتهایی باز شونده همگی از موارد کاربرد در تهویه طبیعی می باشند و جابجایی حجم زیادی از هوای طبیعی را در داخل سالن ممکن می سازند.

تهویه طبیعی را می توان با استفاده از تهویه مکانیکی تکمیل کرد .استفاده از فن های بزرگ می تواند بطور چشمگیری به کاهش دما و خنک کنندگی گیاهان کمک کند.

گزینه دیگر برای خنک کنندگی گلخانه ها استفاده از سیستم های خنک کننده تبخیری می باشد.این سیستم با عبور هوا از منافذی که در آنها آب تبخیر می شود یک جریان هوای خنک ایجاد می کند که در طرف دیگر سالن به کمک فن های مکنده این جریان هوای خنک درکل سالن حرکت می کند.فن های اگزاست عامل اصلی در عبور هوا از داخل شبکه های پدسلولزی می باشند.

روشنایی:

یکی دیگر از اصول اولیه در طراحی گلخانه ایجاد روشنایی کامل است. نور طبیعی خورشید بیشترین نور مورد نیاز گیاهان را تامین می کند اما برای رشد در زمستان و یا افزایش ساعات روشنایی در روز به یک منبع نوراضافی نیاز هست.

گزینه های مختلفی برای تامین روشنایی گلخانه ها وجود دارد.کارآمدترین روش استفاده از لامپ های LED می باشد.عمر طولانی این لامپ ها یکی ازدلایل انتخاب آنها است.

مصرف انرژی بسیار کمتر هم یکی دیگر از این دلایل می باشد.اما هزینه اولیه بالاتری نسبت به لامپ های معمولی دارند که در نهایت بصرفه تر هستند.

ما به تمامی موارد  در خصوص اصول اولیه در طراحی گلخانه اشاره کردیم اما بیایید به توصیه اول یعنی ساده نگه داشتن گلخانه بپردازیم به خاطر داشته باشید که اهداف شما برای پرورش چیست وچه چیزی پرورش می دهید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *