مه پاش سیستمی هست که آب را توسط فشار تبدیل به ذرات بسیار ریز میکرونی میکند و با اسپری کردن آب سبب خنک شدن میشود.

مهپاش را برخی با نام مه ساز و یا خنک کننده آبی میشناسند که با وجود انواع مختلفی که دارد، همه آنها مشابه بوده و به یک نوع عمل میکنند.

همه سیستم های مه پاش بر پایه طبیعت تبخیر آب کار میکنند، بدین گونه که قطرات آب گرمای هوا و محیط اطراف را گرفته و تبخیر میشوند.

براساس همین اصل تمامی سیستم های مهپاش در آب و هوای خشک به خوبی کار میکنند اما در آب و هوای مرطوب و شرجی فقط بعضی از سیستم های مهپاش بخوبی عمل میکنند نه همه آنها.

پس بهتر است پیش از خرید هر گونه سیستم مهپاش ادامه مطلب را دنبال کنید تا دریابید که “کی و کجا باید از سیستم مه پاش استفاده کرد”!

در سیستم مهپاش آب با فشار از سوراخ های باریک نازل به بیرون هل داده میشود و با اینکار یک غبار خیلی ریز از قطرات آب ایجاد میکند.

که این قطرات به محض ورود به محیط بیرون گرمای اطراف را گرفته و تبخیر میشوند و محیط را بلافاصله خنک میکنند؛ حال هر چه غبار ایجاد شده ریزتر باشد تبخیر آن سریع‌تر اتفاق افتاده و خنک کنندگی آن به مراتب بیشتر است.

پکیج مه پاش 110بار برتونیلی

پکیج مه پاش ۱۱۰ بار برتونیلی

 

انواع سیستم مه پاش:

بطور کلی سه نوع مهپاش داریم که تفاوت آنها در نتیجه کار است و از آنجایی که متقاضیان در هنگام خرید به این نکته ساده اما مهم توجه نمیکنند و باعث نارضایتی آنها از خرید می شود.

۱- مه پاش خانگی بدون پمپ (کم فشار):

این مه پاش ها ساخته شده‌اند تا قطرات درشت‌تری ایجاد کنند؛ سیستم آنها بسیار ساده بوده و تنها از چند نازل و لوله و اتصالات تشکیل شده اند و معمولا با فشار آب کم تا متوسط (فشار جاذبه زمین، ۱ تا ۸ بار) کار میکنند.

پک مه پاش خانگی بسیار ارزان، ساده و در عین حال پر فروش‌ترین نوع هستند. به جریان برق نیاز ندارند و بدون نیاز به پمپ کار میکنند.

اما عملکردی مانند آب پاش دارند و آب اسپری شده از این مه پاش ها فقط محدوده کوچکی را خنک میکند و به همین سبب، برای خنک شدن نیاز است که نزدیک نازل‌ها باشید اما هر چه به نازل ها نزدیکتر بایستید احتمال خیس شدن شما بیشتر میشود.

این سیستم برای کاربری‌های معمولی که نمیخواهید زیاد هزینه کنید واندکی خیس شدن کسی را اذیت نمیکند مناسب است کاربری‌هایی همچون مصارف خانگی، حیاط‌ها، گلخانه‌های کوچک، و آبیاری گل و گیاه.

۲- سیستم مه پاش با پمپ (فشار متوسط)

در این سیستم مه‌پاش منافذ نازل‌های آن ریزتر بوده و پمپ این سیستم فشاری در حدود ۷ تا ۱۷ بار ایجاد میکند که همه سبب میشوند غبار تولید شده آن از نوع اول ریزتر بوده، و خنک کنندگی آن بیشتر و احتمال خیس شدن بسیار کمتر میباشد. حال این نوع مه پاش ها بیشتر برای کافه‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید و کاربریهای مشابه که نیاز به مطبوع کردن هوا دارند اما نمیخواهند با قطرات آب موجب آزار عابرین و مشتریان شوند مناسب است.

۳- سیستم مهپاش فشار قوی

در این سیستم پمپ مه پاش میتواند فشاری تا ۱۰۰بار را تولید کند و با پمپاژ آب با این فشار به نازلهایی با منافذ بسیار ریز آب را کاملا پودر کرده و به صورت مه در میاورد.

غبار تولید شده در این سیستم مهپاش بسیار ریز بوده که بلافاصله پس از خروج از نازل بخار میشود و به همین سبب خنک کنندگی آن به مراتب بسیار بیشتر از دو نوع دیگر میباشد.
تمامی اجزای تشکیل دهنده این مهپاش شامل پمپ، موتور، لوله، اتصالات و نازل همه برای تحمل فشارهای بالا ساخته و طراحی شده اند تا در اثر فشار زیاد دچار آسیبهایی مانند ترک خوردن در لوله‌ها و شکستگی نشوند.

این مه پاش ها به هیچ عنوان خیس نمیکنند و در هر شرایط آب و هوایی بخوبی کار میکنند حتی در مناطق شرجی و مرطوب؛ اما قیمت آن هم از دیگر مدل ها بیشتر است.
برتری دیگری که این سیستم‌های مه پاش دارند “منبع آب” است، زیرا در این سیستم‌ها منبع آب میتواند هر چیزی باشد و برای سیستم فرقی ندارد که آب را از کجا بگیرد.

میتواند شیر آب، یا تانکر و منبع آب، برکه و… باشد اما در دو نوع دیگر حتما سیستم باید به شیر آب وصل شود و به فشار آن در پمپاژ آب نیاز دارد.

الکترو پمپ ۱۱۰ بار مه پاش برتونیلی

الکترو پمپ ۱۱۰ بار مه پاش برتونیلی

 

فواید مهپاش:

 • خنک کننده هوا
 • افزایش رطوبت محیط
 • تهویه فضا
 • آبیاری گل و گیاه

موارد مصرف مهپاش:

 • کشت قارچ و سیفی و…
 • باغ، حیاط و محوطه‌های بیرونی
 • هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و بوفه‌های خیابانی
 • گلخانه‌ها، دامداری‌ها و پرورش دام و طیور

میزان کاهش دما مه پاش:

در سیستم های مهپاش هر چه فشار آب بیشتر باشد، مه ایجاد شده خشک تر و خنک تر است.

میزان کاهش دما با سیستم مه پاش فشار قوی بسته به میزان رطوبت هوا:

 • در مناطق شرجی با رطوبت بالای ۸۰ درصد مانند بانکوک تایلند و دارجلینگ هند : تا ۵.۵ درجه سانتی گراد
 • در مناطق با رطوبت بین ۴۰ تا ۸۰ درصد مانند سیدنی استرالیا، لندن انگلیس و ونکوور کانادا : تا ۱۱ درجه سانتی گراد
 • در مناطق با رطوبت کمتر از ۴۰ درصد مانند آبادان ایران و بغداد عراق : بیش از ۱۶.۵ درجه سانتی گراد

بطور کلی از آنجایی که سیستم مه پاش در مناطق شرجی با رطوبت بالا بخوبی کار نمیکند برای خنک کردن محیط بیرون در این مناطق بهتر است از متدهای دیگری همچون پنکه‌ها و تهویه‌های هوای قابل حمل و چتر و سایه‌گیر استفاده کنید.

خوب است که بدانید خنک کردن فضای بیرون بخصوص در فصول گرما و تابستان یک امر مهم است که افراد زیادی به این نکته توجه نمیکنند.

اهمیت این مسئله در زمانی که شما صاحب یک کسب و کار مانند رستوران و یا کافه هستید حتی بیشتر هم میشود.

زیرا شما میتوانید تنها با نصب یک سیستم مهپاش خوب علاوه بر افزایش رضایت مشتری‌های فعلیتان، مشتری‌های بیشتری را برای فرار از گرما به سمت خودتان بکشانید.

بنر سیستم مه پاش

یک سیستم مه پاش بی نقص:

در بازار امروزی که انواع برندها با نازل های مختلف وجود دارد شاید پیدا کردن یک سیستم مه پاش خوب سخت نباشد زیرا تقریبا همه آنها یک مکانیزم را دارند.

اما یافتن یک سیستم مهپاش بی نقص آسان نیست! سیستمی بی نقص است که بین عناصرش تعادل داشته باشد مگر نه هر کسی میتواند چند نازل به یک لوله وصل کند و آن را مه پاش بنامد.

حال چه سیستمی بی نقص است؟ یک سیستم مهپاش میتواند از بهترین نازلها، قویترین پمپ، با کیفیت ترین اتصالات و گرونترین و بهترین تجهیزات تشکیل شده، و برای خیلی از کاربری‌ها عالی باشد.

اما آیا این سیستم همه چیز تمام برای شما هم “عالی” به حساب میاید؟ اگر حیاط شما کوچک باشد و فقط برای یک فضای کوچک و خودمانی بخواهید این سیستم را نصب کنید چطور؟

فکر نمیکنید این سیستم “عالی” برای شما “زیادی” و حتی صدای تولیدی سیستم برایتان در آن محیط کوچک غیرقابل تحمل میشود؟

پس همیشه توجه فرمایید که “نیاز” شما چیزیست که میتواند حتی یک سیستم مهپاش هرچند ساده را برایتان بی نقص و ایده‌آل کند.

مثلا یک مهپاش خانگی ارزان برای بازی بچه‌ها در حیاط که از اندکی خیس شدن لذت میبرند ایده‌آل است، ولی همین مهپاش برای نصب در مهمانی عروسی یک نفر اصلا ایده جالبی نیست.

جمع بندی:

خوب است اول و پیش از خرید هر سیستمی، باید یک تعریف کلی از سیستم، اینکه چه هست و چگونه کار میکند پیدا کنید و بتوانید تشخیص دهید برای شما کدام یک مناسب است؛ سپس اقدام به خرید کنید.

نه فقط برای خرید سیستم مه پاش بلکه برای تمامی سیستم‌های تهویه هوا این موضوع صدق میکند، شاید نیاز باشد از یک متد دیگر استفاده کنید، و یا اینکه چند شیوه را با هم ترکیب کنید، که همه اینها کاملا بستگی به شما دارد!

به خاطر داشته باشید که سیستم مه پاشی “عالی” است که بتواند “نیاز” شما را به بهترین نحو رفع کند.

با توجه با اینکه تخصص اصلی ما در گروه تولیدی یعقوبی تجهیزات و لوازم مرغداری و گلخانه میباشد لذا در این بخش به اجزا و قطعات مه پاش فشار قوی و یا صنعتی می پردازیم:

پک کامل مه پاش

پکیج مه پاش 110بار برتونیلی پکیج مه پاش ۱۱۰ بار برتونیلی[/caption]

پک کامل مه پاش شامل الکتروپمپ،منبع،فیلتر ها،تابلو برق و شاسی میباشد.این پک در مدلهای ۱۱۰ بار و ۲۰۰ عرضه میشود.تابلو برق مجهز به تایمر و یا سنسور اتوماتیک رطوبت میباشد تا بطور اتوماتیک رطوبت سالن کنترل شود.

الکترو پمپ مه پاش شامل ترکیب الکتروموتور و پمپ پیستونی میباشد.معمولا در گروه تولیدی یعقوبی از پمپ های ایتالیایی به همراه الکتروموتور موتوژن تبریز استفاده میشود ولی گاها مجموعه کوبله شده موتور و پمپ ایتالیایی هم عرضه میشود.

نازل مه پاش استیل

نازل مه پاش استیل

نازل مه پاش صنعتی از جنس استیل و مجهز به سیستم آنتی تریب ضد چکه میباشدتا در موقع خاموش شدن پمپ و افت فشار خط،نازلها چکه نکنند و باعث خیسی بستر نگردند.

این نازلها در قست رزوه شده دارای اورینگ میباشند تا بطور کامل موقع نصب آب بندی شوند.قست جلوی نازلها که پاشش را انجام میدهند از جنس استیل و یا سرامیک سخت میباشد تا با دقت بسیار بالا و یکنواخت آب را اسپره کنند.

نازلهایی که در بازار وجود دارند دارای شماره های ۲ و ۳ و ۴ میکرون هستند که در مرغداریها و گلخانه ها از نازلهای ۳ میکرون و در دامداریها از نازلهای ۴ میکرون استفاده میشود.

پایه نازل

پایه نازل دو طرفه فیتینگی مه پاش

پایه نازل دو طرفه فیتینگی مه پاش

پایه نازل یک طرفه فیتینگی مه پاش

پایه نازل یک طرفه فیتینگی مه پاش

 

پایه نازلهای فیتینگی مه پاش قطعه ای هستند از جنس برنج و آبکاری استیل.این پایه ها در مدلهای تک پایه و دوپایه تولید میشوند.

اتصالات فیتینگی از لحاظ باز و بسته کردن بسیار راحت و بی دردسر هستن ولی در هنگام خرید از کیفیت بالای آنها مطمعن باشید تا تحت فشار شیلنگ آزاد نشود و باعث خیسی محیط نگردد.پایه های فیتینگی گروه تولیدی یعقوبی ساخت کشور تایوان هستند و کیفیت بسیار بالایی دارند.

زانوی فیتینگی

دو راهی فیتینگی مه پاش

دو راهی فیتینگی مه پاش

 

انتهای خط فیتینگی

ته خط فیتینگی مه پاش

ته خط فیتینگی مه پاش

 

ابتدای خط فیتینگی

ابتدای خط فیتینگی مه پاش

ابتدای خط فیتینگی مه پاش

 

شیلنگ فیتینگی

شیلنگ پلی آمید مه پاش

شیلنگ پلی آمید مه پاش

 

نمونه کارهای مشابه