دانخوری بشقابی اتوماتیک

 

 دانخوری بشقابی اتوماتیک کبک و بلدرچین در حقیقت همان دانخوری بشقابی مرغ گوشتی هست . زیرا بشقاب مخصوصی برای تغذیه کبک و بلدرچین طراحی نشده است . 

باید در انتخاب بشقابها به اندازه شبکه های توری بشقاب دقت نمود . تا از شبکه های بسته تری استفاده کرد.تا از  ورود کبک و بلدرچین بعلت سایز ریزشان به داخل بشقاب جلوگیری شود.

امروز همه مرغداران و پرورش دهندگان طیور از مزایای استفاده از سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک کاملاً آگاهنده . با این حال در اینجا به بخش از این موارد اشاره خواهیم کرد:

توزیع سریع و یکنواخت دان یکی از مهمترین محاسن و امتیازات این سیستم می باشد. دانخوریهای بشقابی گروه تولیدی یعقوبی (طیوران تجهیز ) طوری طراحی شده اند .که در کمترین زمان ممکن،دان را بطور یکنواخت تا انتهای سالن میرساند . و به محض رسیدن به بشقاب آخر بطور اتوماتیک توسط سنسورهای هوشمند قطع می نماید.

جلوگیری از آلودگی دان به کود و پر و مواد زائد یکی دیگر از مزایای سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک می باشد.

استفاده از ریگلاژهای تنظیم ارتفاع امکان تنظیم خط در یک سطح کاملاً صاف و تراز با کف سالن را مهیا  می سازد. که همزمان به کمک وینچ های گیر بکس در جهت بالا و پائین حرکت می کنند.

از دیگر مزایای سیستم های دانخوری بشقابی اتوماتیک گروه تولیدی یعقوبی شستشوی آسان و ضدعفونی سریع بشقابها و خطوط دانخوری می باشد.

هر بشقاب دانخوری دارای دریچه ورود دان می باشد. که می توان به راحتی باتنظیم میزان دان ورودی هر بشقاب را کنترل نمود.

درصوریتکه از سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک بطور صحیح استفاده شود. استهلاک سیستم به شدت کم می باشد. که این مساله مهمی در استفاده همشیگی از این سیستم  و کاهش هزینه های مرغداری می باشد.

مزایای استفاده از  دانخوری بشقابی اتوماتیک کبک و بلدرچین :

۱-توزیع یکنواخت دان از ابتدا تا انتهای سالن

۲- استفاده جوجه از چندروزگی تا آخرین روز پرورش

۳-عدم وورود جوجه به  داخل بشقاب از یک هفتگی

۴- مجهز به سیستم قطع کن اتوماتیک در انتهای خط

۵-عدم آلودگی و پرت دان بعلت ساختار مناسب و درزبندی عالی

۶-شستشوی بسیار راحت در کمترین زمان ممکن

۷-وزن گیری بالاتر نسبت به دانخوری زنجیری و در نتیجه سود دهی بیشتر

مشخصات فنی:

۱-قابلیت استفاده ۱۴ پرنده به صورت همزمان از یک بشقاب

۲-استفاده از هاپر دو تکه جهت بالا بردن خطوط

۳-استفاده از وینچ ۵/۱ تن جهت بالا بردن اسان خطوط

۴-استفاده از الکتروگیربکس ۱ اسب

۵-قابلیت تنظیم میزان دان ورودی هر بشقاب در ۴ مرحله

۶-لوله گالوانیزه استفاده شده از نوع تاجدار جهت جلوگیری از چرخش بشقاب

۷-فاصله ۸۰ سانت بین هر بشقاب

۸-مجهز به قطع کن مجزا برای  هر بشقاب جهت ورود دان به داخل بشقاب

اجزا و متعلقات  دانخوری بشقابی اتوماتیک کبک و بلدرچین :

 

بشقاب دانخوری:

سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک

سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک

این بشقاب ها قابلیت نصب هم بر روی لوله های گرد را دارا هستند و هم لوله های تاج دار.

تمامی بشقابهای تولید شده برای لوله های قطر ۴۵ میلیمتر تولید میشوند تا دارای استانداردهای مشابهی باشند.

الکتروگیربکس  دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک :

الکتروگیربکس سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک

الکتروگیربکس دانخوری بشقابی اتوماتیک وظیفه انتقال دان از سر سالن تا ته سالن را بعهده دارد.این محصول ترکیبی از موتور الکتریکی وگیربکس مکانیکی میباشد که با یکدیگر کوبل میشوند.معمولا گیربکسهای دانخوری بشقابی با سرعت ۳۱۵ دور در دقیقه میچرخند .تا با سرعتی استاندارد دان را منتقل نمایند.

برندهای موتوژن و الکتروژن در ایران موتورهای الکتریکی این محصول را تولید میکنند و گاها از برندهای چینی نیز استفاده میشود.گیربکس هم در ایران تولید میشود و هم نمونه های وارداتی با کیفیتی در کشور ما وجود دارند.ما در شرکت طیوران تجهیز به دلیل اهمیت بالای گیربکس،از نمونه های وارداتی استفاده میکنیم تا رضایت مندی مشتریان ما همیشگی باشد.

فنر اوگردانخوری بشقابی :

فنر اوگردانخوری بشقابی

فنر اوگر،مفتولی هست از جنس فولاد که توسط فرایند نورد به شکل مارپیچ در می آید.این قطعه که به گیربکس دانخوری متصل میشود با نیروی گیربکس شروع به چرخش میکند و در اثر این چرخش،دان را در طول سالن به حرکت در میآورد تا بشقابهای دانخوری یکی پس از دیگری شارژ شوند.

بست فنرگیر:

بست فنر گیر قطعه ای است جهت مهار فنر اوگر روی شافت الکتروگیربکس.بست فنر گیر گروه تولیدی یعقوبی از ورق فلزی با ضخامت ۲ میل ساخته شده و پس از فرایند تولید آبکاری می شود تا نسبت به رطویت و زنگ زدگی مقاوم باشد.

بر روی بست فنر گیر ۲ عدد سوراخ به قطر ۸.۵ میلیمتر و به فاصله ۳۰ میلیمتر از یکدیگر تعبیه شده استکه توسط دو پیچ روی شافت گیر بکس نصب می شود.

وینچ دانخوری:

وینچ دانخوری بشقابی

این محصول از نوع گیربکسی با قدرت ۱.۵ تن تولید میشود.وظیفه اصلی این محصول،بالا بردن خطوط دانخوری جهت شستشوی بشقابها و یا تغیر ارتفاع خطوط بعلت تغیر سن گله میباشد.

وینچ دانخوری به وینچ کتابی و یا وینچ های گیربکسی هم معروف است که هم نمونه های وارداتی در ایران موجود هست و هم چندین شرکت قادر به تولید آن میباشند.

لوله دانخوری بشقابی :

لوله دانخوری بشقابی

لوله دانخوری بشقابی از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت یک میلیمتر میباشد.قطر این لوله ها ۴۵ میلیمتر و در شاخه هایی بطول ۴ متر تولید میشوند.که با تقسیم بندی استاندارد روی این لوله ها به فاصله ۸۰ سانتیمتر از یکدیگر برای نصب بشقاب سوراخهایی به شکل مستطیل پانچ میشود تا نهایتا ۵ عدد بشقاب بر روی هر شاخه لوله نصب گردد.

البته در گذشته برخی شرکتها لوله های به طول ۳ متر تولید میکردند که روی هر شاخه به فاصله ۷۵ سانتیمتر یک عدد بشقاب (۴ عدد بشقاب روی هر شاخه)نصب میشد.

لوله های دانخوری از لحاض شکل ظاهر و فرایند تولید به دو مدل تقسیم میشوند:

۱- لوله های گرد که توسط سیستم درزجوش تولید میشوند و سطح بیرونی آنها کاملا گرد میباشد.

۲-لوله های تاجدار که توسط پرس به فرم دایره تبدیل میشوند و پس از گرد شدن کامل یک لبه یک سانتیمتری روی ورق ایجاد میشود تا علاوه بر افزایش استحکام،با ورود به شیار بشقاب مانع از چرخش بشقاب به دور لوله گردد.

هاپر سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک :

هاپر سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک

یکی از مهمترین قسمتهای دانخوری هاپر دانخوری بشقابی هست.هاپر دانخوری بشقابی که توسط گروه تولیدی یعقوبی تولید می شود از جنس ورق گالوانیزه می باشد. این هاپرها با ظرفیت ۸۰ کیلوگرم تولید می شوند.

دارای دو قسمت هاپر و زیر هاپر می باشند که توسط گیره در دو طرف به یگدیگر وصل و مهار می شوند.ضخامت ورق هاپر ۱ میلیمتر و ورق زیر هاپر ۱.۵ میلیمتر می باشد.

رابط لوله که در قسمت زیر هاپر تعبیه شده است طوری طراحی و نصب شده است تا دچار شکستگی و کج شدن نشود.

ته خط سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک :

ته خط سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک

ته خط دانخوری بشقابی گروه تولیدی یعقوبی طوری طراحی شده است که به راحتی می توان آن را بر روی گیربکس دانخوری بشقابی نصب و تعمیر و نگهداری آن را انجام داد.

بر روی ته خط دانخوری یک سنسور پدالی مکانیکی وجود دارد تا با رسیدن دان به ته خط بطور اتوماتیک وار،موتورگیربکس خاموش شود.

مکانیکی بودن سنسور پدالی امتیاز بزرگی است که نسبت به سنسور های القایی دارای عمر بیشتر، قیمت کمتر می باشد.این سنسور از برند امرون ژاپن ساخته شده که کیفیت بسیار بالایی دارد.

یکی از معضلات اصلی ته خط دانخوری  که در بازار موجود است شکستگی لوله رابط دانخوری هست. ما برای رفع این مشکل ته خط دانخوری را طوری طراحی کردیم که هرگز این اتفاق نیفتد.

سیم بکسل گالوانیزه:

این محصول مورد استفاده گروه تولیدی یعقوبی از نوع گالوانیزه فولادی می باشند.این سیم بسکلها بدلیل گالوانیزه بودن نسبت به رطوبت دوام بالایی دارند.سیم بکسلهای گروه تولیدی یعقوبی ساخت کشور چین می باشند و کیفیت بالایی دارند.

 بکسل ۵ یکی از سایزهای پر مصرف در صنعت طیور می باشد که بیشتر بعنوان سیم اصلی در خطوط دانخوری بشقابی استفاده می شود .

بکسل ۳ هم از دیگر سیمهای پر کاربرد در صنعت طیور می باشد که بیشتر به عنوان آویز خطوط دانخوری بشقابی استفاده می شود.

بکسل نمره ۱.۵ هم از مواردیست که بیشتر به عنوان سیم ضد نشت پرنده یا سیم شوکر استفاده می شود.

بست سیم بکسل:

بست سیم بکسل  که گاهاً به کرپی هم معروف می باشد قطعه ای است جهت مهار سیم بکسل و اتصال بین سیم بکسلها .این بستها در دو نوع چدنی و فولادی در صنعت مرغداری مصرف میشوند. بستهای فولادی نسبت به بستهای چدنی محکم تر و گرانتر هستند و کیفیت بالاتر می دارند.معمولاً جهت آویز خطوط نیپل از بستهای چدنی (بعلت سبکی خط نیپل) و در خطوط دانخوری بشقابی از بستهای فولادی استفاده می شود.

در صنعت مرغداری ،بست سیم بکسل در سایزهای ۵و۶و۸ بیشترین کاربرد را دارند . گروه تولیدی یعقوبی از بستهای با کیفیت و وارداتی از کشور چین استفاده می نماید.

شافت هاپر سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک :

شافت هاپر سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک

شافت هاپر دانخوری بشقابی بطول ۱۲ سانت و به قطر ۲۰ میلیمتر در گروه تولیدی یعقوبی تولید میشود.دو سوراخ قلاویز شده قطر ۶ میلیمتر به فاصله آکس به آکس ۳۰ میلیمتر هم روی آن تعبیه شده تا بتوان به کمک بست فنرگیر،فنر دانخوری را به شافت مهار کرد.جنس این قطعه از آهن معمولی میباشد.

یاتاقان UCFL204:

 

یکی از قسمتهای  دانخوری بشقابی،یاتاقان UCFL204 هاپر دانخوری بشقابی هست.این یاتاقان توسط دو پیچ به بدنه هاپر متصل میشد.ساخت کشور چین میباشد و از نوع درجه یک میباشد.

قرقره فلزی ۹۰:

قرقره فلزی قطر ۹۰ که توسط گروه تولیدی یعقوبی تولید می شود نسبت به فشار وزن تحمل بالایی دارد.این قرقره ها به قطر ۹۰ میلیمتر و به ضخامت ۲۵ میلیمتر طراحی و ساخته شده اند.ضخامت ورق بدنه ۲ میلیمتر از جنس ورق گالوانیزه می باشد.و طوری طراحی و تولید شده است که نسبت به فشار و وزن بالا تحمل زیادی داشته باشد.

از این قرقره بعنوان قرقره سر هاپر در دانخوری بشقابی و نصب اینلت استفاده می شود.

بست تنظیم ارتفاع:

بست تنظیم ارتفاع دانخوری قطعه ایست از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت ۱.۵ یا ۲ میلیمتر به ابعاد ۳*۸ سانتیمتر.این قطعه جهت تنظیم خطوط دانخوری استفاده میشود.

نتیجه گیری:

 دانخوری بشقابی اتوماتیک در دسته های مختلفی کاربرد دارد . تمامی این دسته ها به شرح ذیل میباشند: 

۱-  دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ گوشتی

۲-  دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ مادر

۳- دانخوری بشقابی اتوماتیک خروس

۴- دانخوری بشقابی اتوماتیک بوقلمون

۵-  دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ تخم گذار

۶-  دانخوری بشقابی اتوماتیک کبک و بلدرچین 

نمونه کارهای مشابه