دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ مادر اگر چه کمتر در سالنهای پرورش مرغ مادر به دلیل استفاده از دانخوری زنجیری یا کانالی استفاده میشوند . اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی ،عده ای مرغداران کشور به استفاده از این سیستم روی آورده اند.

تفاوت اصلی دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ مادر با مرغ گوشتی در طراحی بشقاب های آنهاست .

با توجه به اینکه در سالنهای پرورش مرغ مادر،خروسها هم حضور دارند .برای اینکه تداخلی در جیره بندی تغذیه مرغ و خروس اتفاق نیفتد . بشقابها طوری طراحی میشوند . که خروسها نتوانند از آن تغذیه کنند.

بنابراین یک روش بسیار ساده اما مفید این است . که توری بشقاب طوری طراحی شود تا کله خروس نتواند به داخل آن ورود پیدا کند.

در ادامه به معرفی کامل  دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ مادر و جزئیات آن بیشتر آشنا میشویم.

معرفی  دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ مادر:

 

امروزه همه مرغداران و پرورش دهندگان طیور از مزایای استفاده از سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک کاملاً آگاهند. ما در این صفحه به بخشی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

توزیع سریع و یکنواخت دان یکی از مهمترین محاسن و امتیازات این سیستم می باشد.دانخوریهای بشقابی گروه تولیدی یعقوبی (طیوران تجهیز ) طوری طراحی شده اند .که در کمترین زمان ممکن،دان را بطور یکنواخت تا انتهای سالن میرساند .بنابراین به محض رسیدن به بشقاب آخر بطور اتوماتیک توسط سنسورهای هوشمند قطع می نماید.

جلوگیری از آلودگی دان به کود و پر و مواد زائد یکی دیگر از مزایای سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک می باشد.استفاده از ریگلاژهای تنظیم ارتفاع امکان تنظیم خط در یک سطح کاملاً صاف و تراز با کف سالن را مهیا  می سازد. که همزمان به کمک وینچ های گیربکسی در جهت بالا و پائین حرکت می کنند.

از دیگر مزایای سیستم های دانخوری بشقابی اتوماتیک گروه یعقوبی شستشوی آسان و ضدعفونی سریع بشقابها و خطوط دانخوری می باشد.هر بشقاب دانخوری دارای دریچه ورود دان می باشد. که می توان به راحتی باتنظیم میزان دان ورودی هر بشقاب را کنترل نمود.

درصوریتکه از سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک بطور صحیح استفاده شود استهلاک سیستم به شدت کم می باشد. که این مساله مهمی در استفاده همشیگی از این سیستم و کاهش هزینه های مرغداری می باشد.

سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک در دسته های مختلفی کاربرد دارد . تمامی این دسته ها به شرح ذیل میباشند: 

۱- سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ گوشتی

۲- سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ مادر

۳- سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک خروس

۴- سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک بوقلمون

۵- سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک مرغ تخم گذار

۶- سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک کبک و بلدرچین

مزایای استفاده از سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک :

۱-توزیع یکنواخت دان از ابتدا تا انتهای سالن

۲- استفاده جوجه از چندروزگی تا آخرین روز پرورش

۳-عدم وورود جوجه به  داخل بشقاب از یک هفتگی

۴- مجهز به سیستم قطع کن اتوماتیک در انتهای خط

۵-عدم آلودگی و پرت دان بعلت ساختار مناسب و درزبندی عالی

۶-شستشوی بسیار راحت در کمترین زمان ممکن

۷-وزن گیری بالاتر نسبت به دانخوری زنجیری و در نتیجه سود دهی بیشتر

مشخصات فنی سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک :

۱-قابلیت استفاده ۱۴ پرنده به صورت همزمان از یک بشقاب

۲-استفاده از هاپر دو تکه جهت بالا بردن خطوط

۳-استفاده از وینچ ۵/۱ تن جهت بالا بردن اسان خطوط

۴-استفاده از الکتروگیربکس ۱ اسب

۵-قابلیت تنظیم میزان دان ورودی هر بشقاب در ۴ مرحله

۶-لوله گالوانیزه استفاده شده از نوع تاجدار جهت جلوگیری از چرخش بشقاب

۷-فاصله ۸۰ سانت بین هر بشقاب

۸-مجهز به قطع کن مجزا برای  هر بشقاب جهت عدم ورود دان به داخل بشقاب

 

اجزا و متعلقات سیستم دانخوری بشقابی اتوماتیک :

بشقاب دانخوری:

جام نوپارسبیگ داچمن هماطیور

 

 

 

این بشقاب ها هم قابلیت نصب بر روی لوله های گرد را دارا هستند و هم لوله های تاج دار.

تمامی بشقابهای تولید شده برای لوله های قطر ۴۵ میلیمتر تولید میشوند تا دارای استانداردهای مشابهی باشند.

 

الکتروگیربکس سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک :

<yoastmark class=

گیربکس دانخوری بشقابی اتوماتیک وظیفه انتقال دان از سر سالن تا ته سالن را بعهده دارد.این محصول ترکیبی از موتور الکتریکی وگیربکس مکانیکی میباشد که با یکدیگر کوبل میشوند.معمولا گیربکسهای دانخوری بشقابی با سرعت ۳۱۵ دور در دقیقه میچرخند .تا با سرعتی استاندارد دان را منتقل نمایند.

برندهای موتوژن و الکتروژن در ایران موتورهای الکتریکی این محصول را تولید میکنند و گاها از برندهای چینی نیز استفاده میشود.گیربکس هم در ایران تولید میشود و هم نمونه های وارداتی با کیفیتی در کشور ما وجود دارند.ما در شرکت طیوران تجهیز به دلیل اهمیت بالای گیربکس،از نمونه های با کیفیت ایرانی و وارداتی استفاده میکنیم تا رضایت مندی مشتریان ما همیشگی باشد.

فنر اوگر دانخوری بشقابی :

فنر اوگر،مفتولی هست از جنس فولاد که توسط فرایند نورد به شکل مارپیچ در می آید.این قطعه که به گیربکس دانخوری متصل میشود با نیروی گیربکس شروع به چرخش میکند و در اثر این چرخش،دان را در طول سالن به حرکت در می آورد تا بشقابهای دانخوری یکی  پس از دیگری شارژ شوند.

بست فنرگیر:

بست فنر گیر

بست فنر گیر قطعه ای است جهت مهار فنر اوگر روی شافت الکتروگیربکس.بست فنر گیر گروه تولیدی یعقوبی از ورق فلزی با ضخامت ۲ میل ساخته شده و پس از فرایند تولید،آبکاری می شود تا نسبت به رطویت و زنگ زدگی مقاوم باشد.

بر روی بست فنر گیر ۲ عدد سوراخ به قطر ۸.۵ میلیمتر و به فاصله ۳۰ میلیمتر از یکدیگر تعبیه شده است که توسط دو پیچ روی شافت گیربکس نصب می شود.

وینچ دانخوری بشقابی :

 

وینچ سقفی آبخوری نیپل

وینچ دانخوری بشقابی از نوع گیربکسی با قدرت ۱.۵ تن تولید میشود.وظیفه اصلی این محصول،بالا بردن خطوط دانخوری جهت تخلیه مرغ و شستشوی بشقابها و یا تغیر ارتفاع خطوط بعلت تغیر سن گله میباشد.

این وینچها به کتابی و یا گیربکسی هم معروف است که هم نمونه های وارداتی در ایران موجود هست و هم چندین شرکت ایرانی قادر به تولید آن میباشند.

لوله دانخوری بشقابی :

لوله دانخوری بشقابی از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت یک میلیمتر میباشد.قطر این لوله ها ۴۵ میلیمتر و در شاخه هایی بطول ۴ متر تولید میشوند.که با تقسیم بندی استاندارد روی این لوله ها به فاصله ۸۰ سانتیمتر از یکدیگر برای نصب بشقاب سوراخهایی به شکل مستطیل پانچ میشود تا نهایتا ۵ عدد بشقاب بر روی هر شاخه لوله نصب گردد.

البته در گذشته برخی شرکتها لوله های به طول ۳ متر تولید میکردند که روی هر شاخه به فاصله ۷۵ سانتیمتر یک عدد بشقاب (۴ عدد بشقاب روی هر شاخه)نصب میشد.

لوله های دانخوری از لحاض شکل ظاهر و فرایند تولید به دو مدل تقسیم میشوند:

۱- لوله های گرد که توسط سیستم درزجوش تولید میشوند و سطح بیرونی آنها کاملا گرد میباشد.

۲-لوله های تاجدار که توسط سیستم رول فرمینگ و یا پرس به فرم دایره تبدیل میشوند و پس از گرد شدن کامل یک لبه یک سانتیمتری روی ورق ایجاد میشود تا علاوه بر افزایش استحکام،با ورود به شیار بشقاب مانع از چرخش بشقاب به دور لوله گردد.

هاپر سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک :

یکی از مهمترین قسمتهای دانخوری هاپر دانخوری بشقابی هست.هاپر دانخوری بشقابی که توسط گروه تولیدی یعقوبی تولید می شود از جنس ورق گالوانیزه می باشد. این هاپرها با ظرفیت ۸۰ کیلوگرم تولید می شوند.

دارای دو قسمت هاپر و زیر هاپر می باشد که توسط گیره در دو طرف به یگدیگر وصل و مهار می شوند.ضخامت ورق هاپر ۱ میلیمتر و ورق زیر هاپر ۲ میلیمتر می باشد.

رابط لوله که در قسمت زیر هاپر تعبیه می شود طوری طراحی و نصب شده تا دچار شکستگی و کج شدن نشود.

ته خط سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک :

ته خط دانخوری بشقابی گروه تولیدی یعقوبی طوری طراحی شده که به راحتی می توان آن را بر روی گیربکس دانخوری بشقابی نصب و تعمیر و نگهداری آن را انجام داد.

بر روی ته خط دانخوری یک سنسور پدالی مکانیکی وجود دارد تا با رسیدن دان به کفی بشقاب بطور اتوماتیک وار،موتورگیربکس خاموش شود.

مکانیکی بودن سنسور پدالی امتیاز بزرگی است که نسبت به سنسور های القایی دارای عمر بیشتر، قیمت کمتر می باشد.این سنسور از برند امرون ژاپن ساخته شده که کیفیت بسیار بالایی دارد.

یکی از معضلات اصلی ته خط دانخوری  که در بازار موجود است شکستگی لوله رابط دانخوری هست. ما برای رفع این مشکل ته خط دانخوری را طوری طراحی کردیم که هرگز این اتفاق نیفتد.

سیم بکسل گالوانیزه:

سیم بکسل های مورد استفاده گروه تولیدی یعقوبی از نوع گالوانیزه فولادی ۷*۷ می باشند.این بکسلها بدلیل گالوانیزه بودن نسبت به رطوبت دوام بالایی دارند.این محصول در گروه تولیدی یعقوبی ساخت کشور چین می باشند و کیفیت بالایی دارند.

سایز ۵ که بیشتر بعنوان سیم اصلی در خطوط دانخوری بشقابی استفاده می شود .

همچنین سایز ۳ هم از دیگر سیمهای پر کاربرد در صنعت طیور می باشد که بیشتر به عنوان آویز خطوط دانخوری بشقابی استفاده می شود.

و نهایتا نمره ۱.۵ هم از مواردیست که بیشتر به عنوان سیم ضد نشت پرنده یا سیم شوکر استفاده می شود.

بست سیم بکسل:

بست سیم بکسل  که گاهاً به کرپی هم معروف می باشد قطعه ای است جهت مهار سیم بکسل و اتصال بین سیم بکسلها .این بستها در دو نوع چدنی و فولادی در صنعت مرغداری مصرف میشوند. بستهای فولادی نسبت به بستهای چدنی محکم تر و گرانتر هستند و کیفیت بالاتر می دارند.معمولاً جهت آویز خطوط نیپل از بستهای چدنی (بعلت سبکی خط نیپل) و در خطوط دانخوری بشقابی از بستهای فولادی استفاده می شود.

در صنعت مرغداری ،بست سیم بکسل در سایزهای ۵و۶و۸ بیشترین کاربرد را دارند . گروه تولیدی یعقوبی از بستهای با کیفیت و وارداتی استفاده می نماید.

شافت هاپر سیستم دانخوری اوگر بشقابی اتوماتیک :

 

شافت هاپر دانخوری بشقابی بطول ۱۲ سانت و به قطر ۲۰ میلیمتر در گروه تولیدی یعقوبی تولید می شود.دو سوراخ قلاویز شده قطر ۶ میلیمتر به فاصله آکس به آکس ۳۰ میلیمتر هم روی آن قرار دارد.تا بتوان به کمک بست فنرگیر،فنر دانخوری را به شافت مهار کرد.جنس این قطعه از میل ترانس آهنی می باشد.

یاتاقان UCFL204:

 

یاتاقان 204 دانخوری بشقابی

یکی از قسمتهای  دانخوری بشقابی،یاتاقان UCFL204 هاپر دانخوری بشقابی هست.این یاتاقان توسط دو پیچ به بدنه هاپر متصل میشود و از نوع درجه یک میباشد.

قرقره فلزی ۹۰:

 

قرقره فلزی قطر ۹۰ که توسط گروه تولیدی یعقوبی تولید می شود نسبت به فشار وزن تحمل بالایی دارد.این قرقره ها به قطر ۹۰ میلیمتر و به ضخامت ۲۵ میلیمتر طراحی و ساخته شده اند.ضخامت ورق بدنه ۲ میلیمتر از جنس ورق گالوانیزه می باشد.

قرقره فلزی طوری طراحی و تولید شده که نسبت به فشار و وزن بالا تحمل زیادی دارد.از این قرقره بعنوان قرقره سر هاپر در دانخوری بشقابی و نصب اینلت استفاده می شود.

بست تنظیم ارتفاع:

 

بست تنظیم ارتفاع دانخوری قطعه ایست از جنس ورق گالوانیزه با ضخامت ۲ میلیمتر به ابعاد ۳*۸ سانتیمتر.این قطعه جهت تنظیم خطوط دانخوری استفاده میشود.

 

 

۶-  دانخوری بشقابی اتوماتیک کبک و بلدرچین

نمونه کارهای مشابه