مقالات

افزایش بازدهی گلخانه

افزایش بازدهی گلخانه

 

چه عواملی سبب افزایش بازدهی گلخانه می شود؟

با بررسی افزایش بازدهی گلخانه به عوامل کارآمد خواهیم پرداخت. هیچ گاه کمبود امکانات و سیستم های مفید و کارآمد قبل از ماه های سرد سال قابل لمس نیست . درحالیکه در بیشتر طول سال رشد نرمال گیاهان بطور عادی ادامه دارد.

اما حفظ یک عملکرد سودآور در زمستان حتی با تجربه ترین تولیدکنندگان را به چالش می کشاند. یکی از اساسی ترین و موثرترین روش ها برای بهبود سودآوری در طول سال بویژه در زمستان بهبود کارایی کلی گلخانه است.

با انجام برخی از عملیات ها می توان از یک زمستان سودآور و گلخانه ای که در طول سال با محیط زیست سازگار هست بهره جست.

از آنجا که هزینه های گرمایشی افزایش می یابد و مصرف برق بعنوان یک چالش بزرگ محسوب می شود . به حداکثر رساندن بهره وری در گلخانه به کاهش هزینه های عملیاتی کمک بسیار زیادی می کند . و منجر به موفقیت بیشتر در برداشت محصول می شود.

در گام اول بهره وری تولیدکنندگان باید بهینه سازی سیستم گرمایش و بهبود برنامه های روشنایی و سپس یکپارچه سازی اتوماسیون برای هماهنگی کارکرد سیستم گلخانه ای راانجام دهند.

عایق بندی مناسب : 

در حالیکه روکش دادن قطه شروع خوبی است . اما تولیدکنندگان باید با توجه به منطقه جغرافیایی خود نشتی هوا را بررسی کنند . و عایق بندی بیشتر را در نظر بگیرند .

درصورت عایق بندی درست گلخانه پرت انرژی و گرمای سالن به حداقل می رسد. اما بهتر است تا قبل از رسیدن هوای سرد این مورد بررسی گردد . پس می توان عایق بندی را به پایه ها و دیواره ها اضافه کرد.

عایق بندی پایه ها می تواند دمای خاک را تا ۱۰ درجه سانتیگراد افزایش دهد . که در زمستان بسیار قابل توجه است . در دیواره های کناری افزودن عایق از زمین می تواند باعث بهبود بیشتر حفظ گرما و کاهش هزینه های گرمایی می شود.

انتخاب سیستم گرمایش مناسب:

سیستم گرمایش مناسب و ایده آل با مصرف سوخت کمتر می تواند کمک بزرگی به شما کند . بخاری های کابینتی می توانند با راندمان بالای خود نقطه شروع خوبی باشند.

امروزه تولیدکنندگان می توانند بخاری های با راندمان بالای ۹۰% تولید کنند . که این امرمی تواند در کاهش مصرف سوخت بسیار مفید و کارآمد باشد.

هزینه در سیستم روشنایی:

از دیگر هزینه های عمده در صنعت گلخانه مربوط به سیستم روشنایی می باشد. درست است که اکثر نور مورد نیاز برای رشد گیاهان از تابش مستقیم نور خورشید تامین می شود . اما استفاده از نور مصنوعی هم ضروری می باشد .

یکپارچه سازی نور در گلخانه بسیار مفید و کارآمد می باشد . استفاده از لامپ های LED می تواند از لحاظ هزینه های عملیاتی گزینه بسیار خوبی باشد . و در کنار مصرف پایین عمر طولانی دارد.

لامپ های LED می توانند تا ۷۵% انرژی کمتری مصرف کنند. و همچنین دارای ۲۵ برابر عمر بیشتری نسبت به لامپ های قدیمی و سنتی دارند.

از آنجاییکه صنعت لامپ های LED رو به پیشرفت است. و این باعث کاهش قیمت این محصولات می شود . و می تواند بازدهی سرمایه گذاری را بیشتر کند .

اتوماسیون در صنعت روشنایی با کمک لامپ های LEDمی تواند برنامه های سفارشی برای نور پردازی سالن ها شود.  که این امر می تواند مکمل رشد محصول در شرایط آب و هوایی مختلف باشد.

تغییرات در چرخه نور می تواند مراحل مختلف رشد را تحریک کند . بنابراین وسایل می توانند به تولیدکنندگان این امکان را بدهند . که بدون نیاز به تعویض پیاز گیاه و تجهیزات نیازهای منحصر به فرد گیاه را تامین کنند.

از طرفی لامپ های قدیمی نسبت به لامپ های LED تولید گرما می نمایند . و این امر باعث می شود . تا تولیدکننده تجهیزات گرمایشی و سرمایشی خود را نسبت به این امر بالانس نماید ، و در نظر بگیرد . اما در لامپ های LED هیچ گونه حرارتی وجود ندارد.

اتوماسیون اضافه نمایید:

پس از پرداختن به بحث حرارت و روشنایی اتوماسیون راهی بسیار مفید و کارآمد برای افزایش کارایی گلخانه می باشد. اتوماسیون با اتکا به سنسورهای هوشمند دمای نقطه به نقطه فضای گلخانه را میخواند .  و با توجه به امکاناتی که در اختیار دارد .  روشنایی و دمای سالن را تنظیم می نماید.

یکپارچه سازی اتوماسیون بویژه برای دما و روشنایی اهمیت بسیار زیادی دارد. اتوماسیون علاوه بر دما وروشنایی می تواند کنترل هوادهی و آبیاری و همچنین کوددهی را بعهده بگیرد . و بطور خودکار همه این مراحل انجام گردد.

تمام اتوماسیون های گلخانه ای می تواند از طریق یک کنترل کننده هوشمند اجرا شود . که به همه سیستم ها اجازه می دهد تا یکپارچه باهم کار کنند. یکی دیگر از مزیت های مهم اتوماسیون این است . که می توان به کمک گوشی همراه یا لپ تاپ تمامی پارامترهای مهم و حیاتی در یک گلخانه را تحت کنترل گرفت و نظارت و مدیریت کرد.

با توضیحات فوق که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم در صورت رعایت تمامی موارد ذکر شده ، یک تولیدکننده می تواند بدون هیچ گونه نگرانی و استرس به پرورش خود ادامه دهد . و به آنچه که مدنظرش است . در تولید برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *