مقالات

مدیریت هوای سرد مرغداری

مدیریت هوای سرد مرغداری

مقدمه:

در این مقاله به بررسی هوای مطلوب ومناسب مخصوصا مدیریت هوای سرد مرغداری می پردازیم.
با کوتاه تر شدن روزها در نیمکره ی شمالی دما نیز کمتر می شود. هوای سرد به خودی خود مشکل چندانی برای مرغ های بالغ به بار نمی آورد، اما رطوبتی که همراه با آن است موجب پیدایش مشکلاتی (به ویژه مشکلات تنفسی )می شود.
بستر سفت (caked litter)

هنگامی که هوای سرد وارد سالن می شود، به سرعت در کف سالن جا می گیرد . و به این ترتیب جایگزین هوای گرم می شود. موضوع منفی تر این است که این هوای سرد رطوبت بیش از حد را در خود جذب نکرده و آن گاه باعث سفت شدن بستر می گردد.

هنگامی که بستر سفت می شود، مقادیر بیشتری آمونیاک و دی اکسید کربن تولید شده و این امر ممکن است سبب التهاب دستگاه تنفسی و ایجاد مشکلات تنفسی گردد.

در پرنده های جوان تر و کم سن تر، این مساله می تواند باعث اسهال گردد . چرا که روده در تماس با هوای سرد و بستر مرطوب قرار می گیرد. به منظور چیرگی بر این مشکل استفاده از سیستم گرمایش همراه با تهویه ی مناسب هوا به شدت توصیه می گردد.

افزایش مصرف غذا و افزایش اندازه ی تخم مرغ

با افزایش هوای سرد مرغ ها برای جبران کمبود انرژی بدن خود و تولید گرمای بیشتر غذای بیشتری مصرف می کنند. اما از آن جا که اندازه ی تخم مرغ در ارتباط خیلی تنگاتنگی با مصرف غذا قرار دارد، باید انتظار داشت تخم مرغ های تولیدشده توسط این مرغ ها نیز بزرگ تر شوند. اندازه ی تخم مرغ را می توان از روش تغذیه ی ویژه مدیریت کرد.

تعادل گرمایی پرنده

پوشش پرهای پرنده ها نیز در همبستگی نزدیک با مصرف غذای آن ها قرار دارد، پوشش بهتر پرهای آن ها تعادل گرمایی بهتری را به دنبال خواهد داشت. مصرف غذای پرنده هایی با پوشش پر بیشتر در مقایسه با پرنده هایی که پرهای کمتری دارند نیز کمتر است.

مشاهده ی رفتار روزانه ی دسته ی پرنده ها نیز مهم است چرا که نشانه های زیادی درباره ی نیازهای پرندگان و تغییرات آن ها در طول زمان ،برای غلبه بر آسیب های بیشتر بر این پرنده ها به دست می آید.

سخن آخر :

همان گونه که در درسترس بودن بهتر آب یکی از عامل های کلیدی داشتن پرنده هایی سرزنده و سالم است، باید به لوله های آب توجه ویژه ای شود، چرا که احتمال یخ زدگی در دماهای پایین در این لوله ها در طول زمان وجود دارد.

اما یک شروع خوب، احتمال موفقیت را بالا می برد. مثلا اطمینان حاصل کنید که سالن ها در هنگام ورود پرندگان از گرمایش مناسب برخوردارند تا پرندگان بتوانند خود را با شرایط ایجاد شده تطبیق دهند . و برای شروع در جایگاه خود راحت باشند.

این امر خطر خفگی را کاهش می دهد . چرا که پرنده ها عادت دارند هنگامی که هوای سالن خیلی سرد می شود، برای گرم شدن در یک نقطه تجمع کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *