دسته‌بندی نشده

مدیریت آب در پرورش مرغ گوشتی

مدیریت آب در پرورش مرغ گوشتی

مقدمه :

<strong>مدیریت آب در پرورش مرغ گوشتی موضوع بسیار مهمی است. حدودا ۶۰ تا ۷۰ درصد بدن پرنده از آب تشکیل شده، همچنین بین مصرف آب و دان یک رابطه مستقیم وجود دارد.

اگر به اب دسترسی مناسبی نداشته باشید ، وزن و ضریب تبدیل خوبی نمی گیرید . و ضرر اقتصادی آن قابل جبران نخواهد بود.

در آینده صنعت طیور که به دنبال ضریب تبدیل ۱ است. مصرف آب در آن اهمیت دارد و حساب ویژه ای روی این موضوع باز شده است .

موضوع مهم دیگر درمان های دارویی است. که عموما در اب انجام می شود. چون زمان بیماری مصرف دان کاهش پیدا می کند ، و آب جزو گزینه های اصلی ما برای درمان مصرف می شود.

کیفیت آب :

کیفیت آب مصرفی طیور بسیار مهم است. آب مصرفی طیور باید هم کیفیت با آب مصرفی انسان باشد. یعنی مرغدار باید این جرعت را داشته باشد تا در سالن مرغداری خود یک لیوان آب از انتهای خطوط نیپل بنوشد. به این معنا که از کیفیت آب مصرفی پرنده خود کاملا اطمینان دارند.

آب ورودی مرغداری :

معمولا آب مصرفی پرنده را از این طریق تامین می کند.

۱.آب شهری

۲.آب چاه

۳.چشمه

۴. ومنابع دیگر…

در مورد منبع اصلی ذخیره آب باید به چند نکته توجه کرد.

منبع اصلی ذخیره آب ما حجم بالایی دارد. اما این حجم بالا باید متناسب با مصرف باشد. مثلا یک فارم ۱۰۰۰۰ قطعه ای یک منبع آب ۲۰۰۰۰۰ هزار لیتری داشته باشد . مطمعنا پاک سازی و گندیدن آب داخل منبع و همچنین راکت ماندن آب  در منبع می تواند به ضرر فارم باشد تا به سود آن پس منبع اصلی باید متناسب با مصرف باشد.

همچنین به صورت دائمی ودوره ای باید پاکسازی در منبع اصلی انجام شود. و نمونه گیری ادواری هم باید صورتگیرد تا آلودیگی های مربط به میکروبی و خصوصیات شیمیایی آب هم مورد بررسی قرارگیرد.

شرایط آب و ورودی سالن  :

منبع آب :

برای آب ورودی سالن معمولا از تانکرهای ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتری در سر سالن یا ورودی های آب به داخل سالن استفاده می شود .

معمولا از تانکرهای ۲۰۰ لیتری و ۵۰۰ لیتری برای واکسن های مورد استفاده قرار می دهند. چون حجم آن بگونه ای است که به خوبی مصرف می شود وفشار اب مناسبی دارد. وهمچنین ممکن است برای مصرف آب در روزهای اول پرورش که مصرف پایین است از تانکرهای ۲۰۰ تا ۵۰۰ لیتری استفاده شود.

تانکرهای ۲۰۰۰ لیتری هم تانکرهای هستند که نهایتا برای سرسالن و برای فارم های که مصرف آب بالایی دارند و همچنین جوجه ریزی زیادی در یک سالن انجام می شود .

پمپ آب :

آب توسط پمپ یا یک منبع در ارتفاع در تانکرها ریخته می شود . باید دانست در فارم های مدرن از سیستم دوزاترون هم استفاده می شود

سیستم دوزاتون :

ترکیب هایی مثل ویتامین ها وهمچنین آنتی بیوتیک ها در داخل یک دستگاه دوزاترون ریخته می شود ، دستگاه طبق مصرف آب دارو یا ویتامین را در آب مصرفی تزریق می کند ، و در داخل خطوط رها می کند.

در این قسمت شما به تانکرهای بالا با حجم ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتری ندارید. آب ورودی به سالن هم نیاز به پمپ ندارد.

در زمان برنامه ی خاموشی برای جلوگیری از نشت آب ورودی سالن بسته می شود

تنها در صورتی در ورودی سالن نیاز به پمپ است که شما سیستم سیرکولیشن داشته باشید.

برای ابتدای ورودی آب از فشار شکن استفاده می کنیم برای اینکه فشار بالای آب ورودی سالن را از این طریق کنترل کنیم به صورت ابتکاری هم برای مدیریت بایوفیلم از سیستم سیرکولیشن استفاده می شود .

به این صورت است که انتهای خطوط نیپل را توسط یک لوله ای دوباره به داخل تانکر انتقال می دهند . و این آب به صورت سیرکوله چرخش می کند که هم از بایوفیلم جلوگیری می کند .

انواع آب خوری :

کله قندی    

زنگوله ای جانبو یا پلاستون

نیپل یا سوزنی

برای جوجه استفاده از آبخوری کله قندی توصیه می شود. یا فارم های که جوجه ریزی خیلی کمی دارند .و یا برای مشاغل خانگی از آبخوری کله قندی استفاده می شود.

مزایای ابخوری کله قندی :

استفاده راحتی دارد. جوجه که هنوز تشنگی را نمی شناسد تشویق به خوردن اب می شود یک ارتفاع مناسبی را برای جوجه محیا می کند که نقص آبخوری های زنگوله ای را پوشش می دهد .

معایب ابخوری کله قندی :

آب ریز خیلی زیادی دارند. نظافت و شست وشوی آن سخت است . وشارژ کردن آن همواره انرژی بر است. استفاده طولانی مدت موجب عادت پرنده می شود. که باعث تنبل شدن پرنده می شود.

نکته: شما از دادن واکسن آشامیدنی با ابخوری کله قندی باید واقعا پرهیز کنید که کار اشتباهی است.

آبخوری زنگوله ای :

امروزه جای خود را به آبخوری نیپل داده است .

مزایای آبخوری زنگوله ای :

بهترین مزیت این آبخوری مصرف مناسب آب است. چون لذت نوشیدن آب با قوطه ور کردن نوک پرنده در داخل آب را فراهم می نماید. و همچنین واکسن اشامیدنی را هم معمولا بهتر مصرف می کنند.

درست است که دردسر دارد، و باید به صورت آب پاش دانه دانه آبخوری ها پر شوند. اما واکسناسیون به روش اشامیدنی درآبخوری جامبو بهتر انجام می شود .

معایب آبخوری زنگوله ای :

ریزش آب و خیسی بستر است . همچنین در روز های اول پرورش نمی توان از آن استفاده کرد.بخاطر اینکه این آبخوری ها باید از کف سالن ارتفاع داشته باشند . و لبه موجود در آبخوری کار را برای جوجه های یک روزه سخت می کند. معمولا تا ۴ یا ۵ روزگی نمی توان از آن در سالن استفاده کرد . همچنین کیفیت آب را کاهش می دهد. چون آب باید از بدنه این آبخوری بغلتد تا در داخل حاشیه آن قرار گیرد .

پرنده با غوطه وری نوک خود آن آب را بنوشد . اگر گرد و خاک در سالن وجود داشته باشد . همچنین روزانه این آبخوری ها شسته نشوند، واقعا کیفیت آب را پایین می آورند.

آبخوری نیپل :

 

سیستم آبخوری مدرن و امروزی است و انواع مختلفی دارد .

مزایای آبخوری نیپل :

ازروزهای اول پرورش می توان از آن استفاده کرد . کیفیت مناسب آب مصرفی را دارد . چون آب در تماس با محیط نیست و همچنین خیسی بستر آن چنان را هم ندارد مثل آبخوری های جامبو فضای زیادی را در سالن اشغال نمی کند.

معایب آبخوری نیپل :

هزینه تعمیر و نگهداری دارد . احتمال خطا در واکسناسیون آن وجود دارد . اما اکثر مرغداری ها از این روش برای آب دهی سالن خود استفاده می کند .

تراکم آبخوری ها در سالن :

برای آبخوری نیپل هر سوزن را برای ۹ تا ۱۲ پرنده مورد استفاده قرار می دهند.

در آبخوری جامنو هر آبخوری  را برای ۵۰ تا ۸۰ پرنده در نظر می گیرند. کله قندی برای اول پرورش هر ۵۰ قطعه پرنده ۱ عدد مورد نیاز است .

آبخوری باید این شرایط را دارا باشد، که پرنده شما بالاترین مصرف آب را داشته باشد.

اگر شما مناسب ترین سیستم را داشته باشید. اما منبع آب شما آلوده باشد و مشکلات دیگری داشته باشد ، هیچ فایده ای برای پرنده شما ندارد . همچنین تنظیم کردن و تعریف کردن ارتفاع نیپل ها بسیار مهم است .

آبخوری نیپل :

بعد از ورود آب از تانکرها به داخل سالن اولین برخورد ما با فشار شکن ها است .

فشار شکن:

وظیفه تنظیم آب ورودی به داخل خطوط نیپل را بر عهده دارند . عده ای از مرغداران اعتقادی به فشار شکن ندارند، و به واسطه یک سری از شیرهاب گازی خیلی ساده از فشار آب جلو گیری می کنند . اما باید دانست اگر فشار بالا یا پایین در خطوط آب داشته باشید . یا فشار شکن وجود نداشته باشد ، ما چند عیب را در سالن مشاهده می کنیم .

۱ . خیسی بستر :

یکی از مهمترین مواردی است که در فشار بالای آب می تواند گریبان گیر شما باشد . بیماری های گوارشی مثل کوکسیدیوز و اندریت هم در این مورد خیلی راحت می توانند ورود کنند.

۲ .حدر رفتن ویتامین یا دارو :

هر چه فشار آب بالا تر باشد ،بخاطر ریزش آب به کف سالن و زیر آبخوری ها ویتامین ودارویی که شما در داخل آب استفاده می کنید حدر می رود.

۳.ناتوانی مصرف آب :

باید دانست مصرف آب درزمانی که  فشار آب بالا است ، به دلیل قدرت بسیار پایین نوک زدن جوجه ها به نیپل در روزهای اولیه پرورش خیلی کم است .

۴.خطا در عملیات واکسناسیون آشامیدنی:

واکسناسیون به روش آشامیدنی به صورت عادی خود چالش های زیادی را دارد.

انواع فشار شکن:

۲ نوع فشار شکن در بازار وجود دارد .

۱.فشار شکن ساده بدون شیر فیلشینگ:

این امکان را به شما می دهد که فشار آب بالایی در سالن خود داشته باشید. در زمانی که می خواهید واکسن آشامیدنی در داخل خطوط وارد کنید واز انتهای خطوط آب اضافی را خارج کنید ، خیلی به کمک شما می آید . سرعت و خروج آب را بالا می برد . همچنین زمانی که شما میخواهید خط خود را شست وشو دهید این کار را برای شما به خوبی انجام می دهد.

۲.فشار شکن با شیر فیلشینگ :

یک سوراخ ورودی آب به داخل سالن دارد .که معمولا با شیلنگ آب ورودی به فشارشکن متصل می شود . یک شیلنگ تراز برای نمایش فشار خط دارد(آبنما) .همچنین یک پیچ تنظیم در قسمت پایین که در جهت یا خلاف جهت عقربه های ساعت فشار داخل خطوط را بالا یا پایین می آورد، که به واسطه آبنمایی که در ابتدای خط و انتهای خط وجود دارد شما می توانید میزان فشار آب داخل خطوط را مشاهده نمایید .

لوله های آبخوری و سوزن نیپل:

دو نوع لوله آبخوری وجود دارد.

لوله گرد
لوله مربعی

معمولا لوله های گرد را با سوزن های پلاستیکی می بندند . لوله های مربعی را با سوزن های فلزی یا استیل می بندند.

مزایای لوله گرد :

آب در داخل خطوط فشار بالای دارد . باقی مانده آب در داخل خطوط کم است . چون عمق این سوزن ها که در داخل خطوط هستند کم است . همچنین گرفتگی و بایوفیلم کمتری هم به سراغ آنها می آید.

فشارشکن هایی که فشار آب مستقیم دارند روی این خطوط نصب هستند.

معایب لوله گرد:

هزینه نگهداری بالایی دارند و کمربندی که داخل خطوط استفاده می شود به نسبت لوله های مربعی گران قیمت است. خرابی سوزن وشکستگی کمربند هم در لوله های گرد مرسوم است . چرخش لوله روی محور خط یکی از مهمترین چالش ها است.

مزایای لوله مربعی :

هزینه نگهداری کمی دارند.همچنین عدم چرخش خط را دارند .

معایب لوله مربعی:

بایوفیلم و گرفتگی درآنها به نسبت زیاد تر است . قطر لوله کم است .فشار آب در این خطوط بسیار پایین است . همچنین باقی مانده آب در داخل خطوط زیاد است که بخاطر عمقی است که سوزن در داخل خطوط می رود و شاید تا ۵۰درصد در داخل خط نفوذ پیدا می کند . چون فلزی هم هست بایوفیلم بیشتر در آن میبندد و بایوفیلم زدایی خیلی سخت می شود و باید هر بار که خطوط را فشار آب می گیرید کاملا رگلاژفشار شکن را بهم بزنید و تا آخر فشار دهید .

انتهای خط :

در انتهای خطوط آب هم یک ساختار ساده ای وجود دارد. در واقع شیر تخلیه وآبنما است . آبنمای ابتدای خط وانتهای خطباید یک فشار آب را نشان دهند . که بیانگر این است که خط هیچگونه گرفتگی در طول مسیروجود ندارد. در زمانی که آب به مصرف پرنده نمی رسد شما باید میزان فشار در ۲ طرف خط را به خوبی پایش کنید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *